Белгийският фонд Mitiska REIM ще изгради пет ритейл парка в България
Белгийският фонд Mitiska REIM ще изгради пет ритейл парка в България
Партньор е българското дружество Park Lane. Първият обект ще е в кв. "Хаджи Димитър", а инвестицията в него ще е 20 млн. евро
Източник и изображение: https://www.
Белгийският инвеститор Mitiska REIM и българската компания Park Lane Developments обявиха, че започват да изграждат ритейл паркове в България. Те съвместно ще инвестират в съотношение 70 към 30 в поне пет парка в рамките на идните пет години.
Mitiska REIM, която е базирана в Брюксел, е първият голям чуждестранен инвеститор в сегмента на ритейл парковете в България, а и първият от много време за търговските площи в страната изобщо.
По оценка на анализатори българският пазар на ритейл паркове наближава стадий на насищане след бурен растеж от 2020 г. насам. Развитието дотук се движи почти изцяло от местни инвеститори, повечето от които хора с друг основен бизнес, които диверсифицират. За 2023 г. по данни на Cushman&Wakefield Forton площта на ритейл парковете, работещи в страната, се е увеличила с над 50%. За сравнение, ръстът в региона на Централна и Източна Европа е с по-умерените 11%. Към края на годината гъстотата на ритейл парковете в България достига 75 кв.м на 1000 жители, но все още е под средното ниво за региона - 92 кв.м на 1000 жители.
Нов играч на оживен пазар
"Българският пазар предлага значителни възможности в сектора на търговските паркове - разполагаемият доход на купувачите нараства, потребителските разходи нарастват и търговците търсят модерни и устойчиви търговски площи, които да отговорят на това търсене", казва Томаш Цифра, управляващ директор на Mitiska REIM за Румъния, Чехия, Словакия и България, в прессъобщение, разпространено от компаниите.
"Най-важното, което предлагаме на пазара, е отитът на Мitiska с бързо изградени и добре управлявани търговски паркове. За международните търговци е важно с кого работят, за да имат сигурност, че проектът ще се случи, и то навреме. Ако в началото на експанзията си тези наематели бързаха да отворят множество магазини, за да наложат бранда си, сега при зрял пазар вече търсят възвращаемост, искат да продават, да печелят и избират много по-внимателно проектите, в които да участват", казва Таня Косева-Бошова, управляващ партньор в Park Lane Developments ("Парк лейн дивелъпмънтс").
Двете компании са се насочили към гъсто населени градски райони с идеята да направят пазаруването максимално удобно за потребителите и да се възползват от все по-намаляващите възможности като терени в София и другите големи градове. С това се отличават от масовата практика ритейл паркове да се изграждат по градската периферия. Те споменават, че работят активно по няколко проекта. Най-напреднал - пред разрешение за строеж, е този в столичния квартал "Хаджи Димитър". По информация от пазара това няма да е единственият ритейл парк на Mitiska REIM и Park Lane в София.
Ритейл паркът ще бъде двуетажен като ключов наемател в него ще е Lidl.
Друга специфика е, че за разлика от двата най-сериозни играча при ритейл парковете в България - "Тринити кепитъл" (Jumbo Plaza и др.) и "Видеолукс холдинг" (Holiday Park), за които не е известно да планират продажба, новите участници инвестират с такава последваща цел. Параметрите на партньорството между Mitiska REIM и Park Lane Developments са уредени в меморандум, като за всеки проект ще бъде регистрирано отделно търговско дружество. "Макар идеята да е след време ритейл парковете да бъдат предложени на пазара в пакет, тази форма позволява да бъдат продавани и поотделно", обяснява Таня Косева-Бошова.
Наред с другите неща в меморандума за партньорство е уточнена и търсената възвращаемост. "Като девелопъри, които поемат немалкия риск да инвестират в нов проект от нулата, търсим над 20% възвръщаемост на година за периода, в който развиваме и държим проекта - купуваме земята, проектираме, строим, даваме под наем и след това продаваме - теоретично на третата година. Ако купувахме работещ парк, който има парични потоци, ясни наематели, приходи и разходи, търсената възвръщаемост би била под 15%", уточни тя.
Mitiska REIM и удобните недвижими имоти
Mitiska REIM е дъщерно дружество за инвестиции в недвижими имоти на компанията Mitiska. Тя е създадена през 1990 г. като фонд за инвестиции предимно в търговията на дребно и през годините има такива в около 30 ритейлъра. От учредяването си през 2009 г. насам Mitiska REIM набира пет фонда за недвижими имоти, като инвестицията в България е от името на фонда MEREP 3 (Mitiska European Real Estate Partners).
Сега портфолиото на компанията включва 92 имота с брутна отдаваема площ около 1.2 млн. кв.м в Белгия, Холандия, Франция, Германия, Испания, Португалия, Румъния, Полша, Чехия, Словакия. По информация от сайта й тя разглежда като потенциални още пазарите на Обединеното кралство, Италия и скандинавските страни.
Компанията се фокусира върху т.нар. удобни недвижими имоти, в чието развитие вижда ускоряваща се възможност в цяла Европа. Това са търговски паркове, многоетажни леки промишлени проекти, складови единици на самообслужване (self storage) и градска логистика на последната миля.
Моделът на компанията е да инвестира в партньорство с местни дружества в страните, в които работи, като разчита на познанията им за съответния пазар. В Румъния например Mitiska REIM в партньорство с местната компания Square 7 Properties създава 25 търговски парка с обща отдаваема площ от 132 хил. кв. м. В края на 2023 г., когато вече са пазарен лидер при ритейл парковете в Румъния, компаниите продават цялото си портолио на LCP - базирана във Великобритания паневропейска частна компания за инвестиции и управление на имоти, част от групата M Core. Сделката за 219 млн. долара е една от най-големите на ритейл пазара в Румъния. При нея първоначалното вложение на инвеститорите във фондовете за среден период на държане от пет години е почти удвоено, се казва в прессъобщение.
В него Силви Карпонтие, управляващ партньор на Mitiska REIM, е цитирана да казва: "Нашият инвестиционен подход с добавена стойност е да купуваме, фиксираме, управляваме и да продаваме, когато портфолиото достигне статус на основно. Качеството на тези активи, съчетано с устойчивостта на сектора на търговските паркове като цяло, даде възможност да реализираме такава значителна стойност, въпреки икономическа среда."
Park Lane - опит в офисите и ново начало в парковете
Българската Park Lane Developments е мениджърска компания, която изгражда, развива и управлява офисни, а вече и ритейл и логистични недвижими имоти в България и ЦИЕ. Част е от AG Capital - най-голямата група компании за недвижими имоти в България, която освен това има проекти в Румъния и работи за навлизане на пазара в Полша. Акционери в Park Lane Developments са мажоритарният собственик на AG Capital Христо Илиев и Таня Косева-Бошова, която управлява и инвестиционната компания Lion's Неаd от групата.
Park Lane Developments се свързва най-вече с три знакови офис сгради в България. Тя инвестира и построи Park Lane Office Center в "Хладилника", която беше продадена на SAP за 50 млн. евро. Инвеститор е и в Aya Business Center - подадена още на зелено на българската финансова група MFG (EasyCredit, "Бяла карта" и др.) В историята на компанията е и реновацията на Polygraphia Office Center в София.
"Партньорството ни с Mitiska REIM e отлична възможност за нас да разширим своята дейност и да пренесем международно know how на пазара на търговски паркове в България. Целим да създадем удобни, приятни за хората простраства, които са на една ръка разстояние. Както и в останалите ни проекти се стремим да спазваме високите стандарти за устойчиво развитие с грижа за околната среда", казва Таня Косева-Бошова в прессъобщението.
Тя персонално има значителен по-ранен опит в ритейла. Сред създателите е на първия ритейл парк в България - "Ритейл парк Пловдив", който по оценка на наематели и досега е от най-успешните търговски паркове в страната. Освен това работи и по създаването и отдаването под наем на Burgas Plaza - молът, останал в историята с това, че в него беше отворен първият магазин на тогавашния европейски ритейл лидер Carrefour в България.
..........
Цялото съдържание може да прочетете тук: https://bit.ly/3MbviBm